LifeNature

 

OPIEKA NAD POTOMSTWEM WŚRÓD OWADÓW

    Wydawać by się mogło, że opieka nad potomstwem przypisana jest dla zwierząt, które posiadają zdolność do odczuwania emocji, zwierząt kręgowych (głównie ssaków). Jednak w świecie bezkręgowców, często wśród owadów, można zauważyć formy opieki na potomstwem.Przyjrzyjmy się kilku gatunkom owadów występujących dość pospolicie na terenie Polski.

  Żuk wiosenny (Trypocopris vernalis ), gatunek żyjący głównie w lasach, na wiosnę przechodzi sezon rozrodczy. Samica wraz z samcem drąży rozgałęziający się korytarz w ziemi (w okolicy odchodów zwierzęcych). Następnie w korytarzach umieszczane są odchody. W każdym rozgałęzieniu samica umieszcza jajo. Larwy rozwijające się z tych jaj mają dostatek pokarmu w postaci zgromadzonych odchodów. 

żuk wiosenny

  Z kolei samice swędosza pajęczarza (Anopilus viaticus) na wiosnę szuka ofiary dla swojego przyszłego potomstwa. Szuka pająków (pogońcowatych), które poraża. Następnie zaciąga swoją zdobycz do wykopanej jamki. Tam składa jajo, a sparaliżowany pająk będzie służył jako pokarm dla rozwijających się larw. Po złożeniu jaja samica opuszcza jamkę i maskuje  wejście do niej. 

swędosz

  W przypadku owadów należących do rodzaju Cynips, potomstwo chronione jest przez specjalne twory - "galasy", w których z jaj wylęgają się larwy. W przypadku galasówki długobrzusznej (Cynips longiventris) w ciągu roku wydawane na świat są dwa pokolenia, jedne wylęga się zimą, w galasach, które mają paskowany deseń. Galasy te tworzone są na spodzie liści dębu. Drugie pokolenie rozwija się rozwija się z galasów pąkowych. W przypadku galasówki dębianki (Cynips quercusfoli) potomstwo chronione jest przez duże galasy o wyglądzie małych jabuszek, tworzonych na wierzchu liści dębu.

galasy

Tekst: Aleksandra Dobrowolska

Fotografie: Aleksandra Dobrowolska

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl